O práci doma

 
 
Najít si práci doma, to není vůbec snadná záležitost, pokud nejste specialistou, který si tohle může dovolit, a který je vyhledávaným. V dnešní době shání práci samozřejmě spousta lidí bez kvalifikace nebo zkušeností, ale to nemusí být zásadní problém, pokud máte kontakty nebo štěstí, nebo pokud vám je někdo ochoten poradit. Existují opravdu způsoby, kterými si můžete něco přivydělat, ale musíte být opatrní a velmi pečlivě vybírat a také si ověřit subjekty, které vám takovou práci nabízejí. Dobrou možností přívýdělku jsou PR články.

 

První věcí tedy je, tuto práci někde najít a narazit na takového zaměstnavatele, který je nejen ochoten respektovat vaše časové nároky, ale také vás patřičně ohodnotit. Pokud se vám toto podaří, záleží pak jen na vaší píli, popřípadě i jisté drzosti, neboť ať je to jak chce, v současnosti je převážná většina na internetu nabízené práce založena na referenčích systémech. Sám jsem zkoušel i nejrůznější formy referenčních systémů, především klikačky a emailovky. Tahle forma je pro opravdu trpělivé a je třeba získávat co nejvíce pracovníků pod sebe, jakési linie a podlinie, ze kterých máte provize. Pokud takovéto podpracovníky nemáte, a nepracují pravidelně, stejně jako vy, efekt se vytrácí. Podobně pak fungují kupříkladu surfbary, což jsou reklamy, které vám běží na počítači, a vy se v podstatě nemusíte o nic starat. Není to ovšem zdaleka tak jednoduché. Kromě neustálé hrozby virů u surfbarů, vyvstává také problém se zpomalením vašeho pc.

Tyto způsoby popisuji v samostatných rubrikách a v současnosti se jim již nevěnuji, zabývám se tvorbou a publikováním PR článků. V této rubrice bych spíše rád popsal některá úskalí spojená s prací doma, nicméně nejprve si popišme několik dalších forem přivýdělku, nebo rovnou práce na hlavní pracovní poměr a jejich pozitiva, nebo spíše negativa, ať v tom máme trošku přehled.


 

Kompletace

Již velmi letitá domácí práce, která je nabízena nejrůznějšími způsoby na internetu a v dalších médiích, které již pravděpodobně odzvonilo, nicméně stále se inzeráty s tímto tématem objevují. Základním problémem zde je fakt, že asi 95 procent subjektů, které toto nabízeji, chtějí jen sami vydělat, a často se stane, že zakoupíte materiál a součástky, a poté již se vám nikdo neozve, a vy nevíte, co s tím. Osobně s tímto způsobem přivýdělku nemám zkušenosti, ovšem z diskuzí na internetu, a konec konců i ze zkušeností některých známých, tuto práci nepovažuji za spolehlivou a důvěryhodnou, pokud opravdu neznáte někoho přímo od zdroje, který se tímto již delší dobu zabývá. 

Náplní práce u takovýchto kompletací je sestavování nejrůznějších předmětů a pomůcek z jednotlivých součástek. Firmy slibují dodání materiálu a následný odběr, ovšem tady právě často nastává kámen úrazu, a vy si musíte nejprve odebraný materiál zaplatit. Pokud máte jakékoliv zkušenosti s kompletacemi, tak přispějte do diskuze

 

Referenční systémy

Zde se jedná o celou skupinu nejrůznějších forem, od klikaček až po tzv. wazzup, který byl u zrodu těchto referenčních systémů, a kupodivu se drží dodnes. Referenční systémy jsou vždy založeny na známé pyramidě, kdy se snažíte pomocí promotion a dalších způsobů, získat co nejvíce lidí, kteří budou přihlášeni pod vaším referenčním odkazem. Tímto získáte z každého takového nadšence určitou drobnou provizi. Většinou se jedná o nejrůznější formy reklamy, kterou jen odklikáváte, nebo ji necháte běžet na svém pc, ve formě surfbaru. Ale může se také jednat o prodej produktů a přirozeně zase tak trochu obtěžování zákazníků, neboť cílem takovýchto kampaní je především získání co nejvíce zákazníků, z kterých pak máte provize, ovšem pokud to děláte sám, bez spolupracovníků, nemá to v podstatě smysl. 

Principem těchto systémů, ať už jsou v jakékoliv podobě, je ten fakt, že skutečně vydělávat budou jen ti první.Ti, kteří stojí na vrcholu, nebo v nejvyšších patrech oné pyramidy a vy jim budete jen vydělávat další peníze. Nemusím snad ani připomínat, že tento způsob přivýdělku je semeništěm nejrůznějších podvodníků, kteří zkoušejí opravdu vše, jen aby z vás vytáhli peníze, proto se mějte vždy na pozoru a využijte třeba právě takovýchto stránek, pro lepší informovanost.

 

Ochodní zástupce

I tuto pozici dnes velmi hojně nabízí zaměstnavatelé. Je to činnost, kterou může dělat každý, není to ovšem tak úplně práce z domu, protože často musíte dosti cestovat a produkty nabízet lidem klasickým způsobem, dům po domu. Ovšem stejně jako jiné práce z domu, i tuto lze vykonávat svobodně, jen dle vlastní iniciativy a lze ji provozovat i přes internet. Pracoval jsem chvilku jako obchodní zástupce, a mé zkušenosti bohužel nejsou nejlepší, neboť v drtivé většině případů nabízíte produkty lidem, kteří je nechtějí, a vy jim je musíte nutit nejrůznějšími způsoby, často i lehce zavánějícími podvodem, abyste něco vydělali. Odměny jsou zde většinou za smlouvu se zákazníkem na nejrůznější produkty a služby. Mým dosti podstatným poznatkem, který také byl jedním z důvodů, proč jsem tuto práci ukončil, bylo to, že většinou se na vějičku chytli důchodci, kteří se tolik neorientují a nechají si namluvit ledacos. I u této práce, je třeba mít štěstí na zaměstnavatele a především určitou dávku drzosti a obrněnosti, neboť urážky ze strany oslovených, někdy dokonce i inzultace fyzické, nejsou ničím příjemným. Dosti podstatné je též, jaký produkt nabízíte, ale mnohdy jsou to právě produkty, které se příliš neprodávají, proto firmy využívají nejrůznější cesty, jak toho prodat co nejvíce, a je jim jedno, kolik oslovíte lidí, a kolik prošoupete střevíců. 

 

Pomoc v administrativě

Při hledání práce doma, narazíte pravděpodobně i na tuto nabídku, někdy se jedná přímo o lokální nabídky, tedy kupříkladu pro oblast Olomouce. Náplní práce jsou kompletace a doplňování nejrůznějších dokumentů, smluv, faktur a podobně. Tato domácí práce často zahrnuje také pomoc s účetnictvím a další administrativní činnosti, které opět může vykonávat v podstatě každý, kdo trochu vládne jazykem, a nedělá mu problém práce s počítačem. Dá se pracovat, podobně jako u většiny takovýchto domácích prací, na hlavní činnost, nebo na vedlejší, na smlouvu, i na dohodu a komunikace může probíhat prostřednictvím internetu. Ohodnoceno to není nijak zvlášť lákavě, proto se velmi dobře rozmyslete, zda budete toto dělat na HPP, nebo raději jen jako přivýdělek.

 

 

PR články

PR články a jejich psaní, neboli Copywriting jsou prací, kterou se momentálně zabývám, a se kterou již mám své dobré zkušenosti. Pracuji pro několik firem, které mi poctivě platí, a již mohu říci, že tato práce je mým hlavním zdrojem příjmů. Pokud chcete vědět více, čtěte  zde , nebo přispějte do diskuze, poradím i jak začít a se vším, co je s touto činností spojeno. Snad zmíním jen, co je velmi důležité u psaní článků, a to skutečnost, že je to v podstatě fyzická práce a vaše prsty musí vydržet určitou zátěž, takže pozor na karpální tunely, raději občas procvičujte zápěstí a jednotlivé prsty nejrůznějšími cviky. Tato práce je jistá, pokud narazíte na dobrého zadavatele článků a je hodnocena různě. Samotné psaní bývá ohodnoceno od nějakých 5 korun za 1000 znaků výše. Jestliže to myslíte s těmito články vážně a chcete začít psát, napište nám prostřednictvím diskuze, nebo kontaktujte.

 

Wellness produkty

Wellness, tedy zdravý život a veškeré produkty, s tímto související, zažil boom tak před 10 lety, dnes již není zdaleka tolik propagován, především proto, že často se jedná o výrobky, které jsou předražené, a můžete si je zakoupit v jiné podobě v každé lékárně, za mnohem menší peníze. Opět se jednalo o jakýsi referenční systém se snahou nalákat co nejvíce spolupracovníků a vytvořit tak svůj tým, který vedete a získáváte z něj i provize. I já jsem byl kdysi lapen a zaplatil jsem kolem 3 tisíc za nejrůznější neužitečné pomůcky a dvd nosiče, společně s propagační sadou produktů, ale nikoho jsem nezískal, ani jsem nic neprodal, tak jsem s tím asi po měsíci skončil, poněkud naštván a frustrován. Získávat zákazníky na tyto produkty je v současné době již velmi těžké, lidé nejsou hloupí. 

 
Závěrem mohu říci, že pracovat doma může každý, chce to trochu snahy, hodně informovanosti, dosti štěstí a pokud se do toho již pustíte, také disciplíny, neboť pokud vás do práce nikdo nenutí, je těžké se do ní pustit z vlastní iniciativy. Ale zde mluvím z vlastní zkušenosti, záleží na povaze člověka. Nespornou výhodou je svoboda pracovní doby a často také možnost vydělat si peníze podle skutečně vykonané práce, kdy limity jsou neomezené. 

 

Přispějte také vy svými zkušenostmi v diskuzi.