Zahradní altán sluší každé zahradě

12.02.2014 12:54

Zahradní nábytek a stavby náleží k tomu nejdůležitějšímu, co zdobí naši zahradu a vytváří její celkovou architekturu. Jeho funkce i design jsou rozhodující pro celkový dojem a kompozici a hlavně jsou jakýmsi útočištěm před dnešním neklidným světem. Patří sem zejména:

·         Zahradní obytné domky

·         Pergoly

·         Dětské stavby a atrakce

·         Přístřešky a posezení

·         Domky na nářadí

·         Stoly, lavice, židle, venkovní skříně a lehátka

·         Altány

Oblíbeným architektonickým prvkem je nesporně zahradní altán. Altány mohou být různých rozměrů a tvarů, v současné době jsou velmi moderní třeba kruhové nebo mnohoúhelníkové.

Základní materiál je dřevo

Nejčastějším materiálem výroby je dřevo, které působí na zahradě patřičně a je doplněním nikoliv narušením celkového rázu. Z tvrdých dřev nejčastěji využijete dostupný dub, buk nebo ořech, pokud ovšem chcete poněkud ušetřit, postačí měkké dřeviny, které je možné povrchově upravit tak, že dosáhnou vysoké kvality a odolnosti proti klimatickým vlivům.

Altány a pergoly jsou většinou situovány v klidnějších částech zahrady a slouží k odpočinku. Samotná stavba nemusí být zase tak náročná, záleží na více faktorech. Například na tom, jestli zvolíte pevné zděné základy, nebo složitější strukturu střechy.

Kvalitní základy

Do betonových základů se nejčastěji ukotví stojné trámy, které vytváří základ. Základní stavba je doplněna o střechu, ta může být bez krytiny i s krytím. Dnes je běžné používat pro pokrytí altánové střechy běžné krytiny z plechu, keramické i takové, které jsou vyrobeny ze speciálních plastických materiálů, jako je například asfalt.

Při stavbě altánu si vše nejprve důkladně proměřte a propočítejte, ovšem nejedná se o životně důležitou stavbu, která je navíc lehká, nemusíte se tedy bát menších nepřesností.

Závěrečné úpravy altánu

Závěrečné úpravy se týkají především lakování a nátěrů, vhodné jsou venkovní rezistentní nátěry, které dokážou odolávat větru, slunci a rozdílům teplot. Pro zpevnění altánu zvolte mřížování ve stylu pergoly, to můžete následně ozdobit popínavými rostlinami, které výborně zastíní.

Posezení

Nezbytnou součástí každého altánu a dřevěného přístřešku je pohodlné posezení, které umožní relax a zároveň příjemný výhled do zahrady. Pokud je váš zahradní altán z určitého dřeva nebo jiného materiálů, zajistěte také vnitřní nábytek v podobném duchu. I zahradní altány mají svůj koncept a styl.

Autor: dronte