Vyrobte si vlastní dekorace domácnosti

08.01.2014 13:00

Správná domácnost je taková, která má duši a vyznačuje se především kvalitním konceptem a dokonalým sladěním jednotlivých prvků designu. I vy se můžete naučit vytvořit si vlastní dekorativní předměty a pracovat s materiály, které jsou pro to vhodné.  Lze použít v podstatě vše, co nám nabízí příroda, nebo můžete zvolit poněkud komerčnější cestu a materiály pro výrobu bižuterie si pořídít v některém z elektronických nebo kamenných obchodů. Zde si dovolím doporučit ateliér, nebo chcete-li uměleckou dílnu dvojice Jitka a Zdeněk z Železného Újezda s pěkným názvem Anebotak. Tuto dílnu je možné ve vyhrazených hodinách navštívit a naučit se některé nevšední techniky, které pak budete realizovat ve své domácnosti, nebo v pracovních prostorách a kancelářích.

Z čeho všeho lze vyrábět dekorace?

Jak již jsem zmiňoval, postačí zajít do přírody a zvednout nějaký ten kámen či oblázek, který vás zaujme svým tvarem, nebo si domů donesete pěkný kousek dřeva, choroše a samozřejmě také rostliny, které jsou vhodné pro vazby, ale i výrobu bižuterie. Výběr je zde neomezený a vaše fantazie rozhodně nebude zahálet. Uveďme si pár bylin, či dřevin, které se výborně hodí na suché nebo živé rostlinné vazby, jež mohou dekorovat interiér krátkodobě, ale i po delší čas. Některé rostou volně v přírodě, jiné si vypěstujete doma:

·         Bodlák

·         Šťovík

·         Smilek

·         Řebříček

·         Nevěstin závoj

·         Statice

·         Slaměnky

·         Bříza- kůra

·         Dub, buk- větévky

·         Jehličí- především vánoční dekorace

·         Kukuřičný klas

Druhou možností pak je přímé zakoupení vhodných materiálů nebo rovnou komponentů pro výrobu šperků a dekorativních prvků interiéru. Nebojte se experimentovat, nebojte se zkusit něco nového. Kromě drahých kovů existují také jiné, které ty drahé dokážou skvěle nahradit, je to třeba chirurgická ocel.

Obrazové rámy

Nabízí se opravdu veliké množství možností jak pracovat s interiérem a rovněž výroba dekorací a jejich povrchová úprava je předmětem neustálého zájmu bytových architektů. Obrazové rámy vám umožní trošku si zaexperimentovat a vyzkoušet si svou zručnost. Můžete je různě zdobit, například technikou cínování, písmomalby nebo drátováním.

Nejpoužívanější prvky interiéru, které si můžete sami vyrobit:

·         Korálky

·         Knoflíky

·         Minerály

·         Fosilie

·         Květinové a rostlinné vazby

·         Další přírodní prvky- například kořeny, nevšedně tvarované kameny

·         Šperky

·         Malby- olejové, písmomalby

·         Cínované předměty

·         Vitráže

·         Rámy a rámečky

·         Drátěné výrobky

 

Autor: Martin Doležel