Vietnam není jen Hanoj či Saigon

10.12.2013 23:01

Pokud se chcete vydat za poznáváním Vietnamu jsou tři místa, která byste neměli opomenout. Přílet zajisté bude do Hanoje nebo Ho Či Minova města (dříve Saigon). Celý Vietnam za týden opravdu neprocestujete, proto je dobré volit pouze jednu část, nebo pro delší dovolenou použít i vnitrostátní přelet. Pokud však máte měsíc – máte vyhráno a můžete se vydat po celém východním pobřeží.

Rozmanitost krajiny je jedinečná, tato jedna země se mění nejen v závislosti na počasí, ale i svou krajinou. Pokud budu jmenovat jen to nej, pak musím začít postupně od severu.

Sapa

Sapa je horské město severozápadně od Hanoje. Večer sednete na vlak a ráno už můžete obdivovat zdejší hory, jenž jsou posety terasami s rýží. Na náhorní planině ve výšce 1650 m.n.m. je jedno z nejnavštěvovanějších míst Vietnamu Sapa. Potkáte se tu s původními horskými obyvateli, kteří udržují své tradice a způsob života. Pro cestu sem je vhodné si přibalit pláštěnku a bundu. Nejchladněji je v lednu a únoru, kdy teplota může klesnout i k nule.

Ha Long Bay

Co by to bylo za Vietnam bez zátoky Ha Long Bay. Snad na všech propagačních materiálech naleznete fotografie azurově modrého moře s dračí lodí a skalisky, které někdo otočil špičkou do vody. Zátoka je na seznamu UNESCO a je jen zhruba 2 hodiny jízdy východně od Hanoje. Také zde je potřeba dávat pozor na počasí. Nejezděte sem od února do dubna. Teploty jsou kolem deseti stupňů a často zde prší. Většina z ostrůvků je neosídlená a jen na několika naleznete rybářské vesničky.

Mekong

Delta řeky Mekong není pro každého. Pokud jste extrémně citlivý na hygienu či se neobejdete bez značkových lodiček nebo kabelky a radši máte služby pětihvězdičkového hotelu, pak zvažte, zda tento výlet či výpravu budete podnikat. Nicméně pro ty, kdo chtějí poznat, jak se zde žije, je den či dva v deltě něčím novým a jedinečným.  Během plavby po jednom z devíti ramen řeky Mekong, budete uchváceni různorodostí a pestrostí zdejší krajiny. Kolem vody spatříte ovocné sady, rýžová pole i bažiny. Nezbytnou zastávkou jsou plovoucí trhy, nebo dokonce oběd u místních lidí doma. Do delty se dostanete zhruba za dvě hodiny ze Saigonu.

Pro odpočinek a relaxaci na pláži je Vietnam zajímavou destinací. Během celého roku je vhodná doba, ale musíte dobře volit letovisko s ohledem na počasí. Pro rady se obraťte na cestovní kancelář DOVOLENÁ SNŮ.

 

Autor: Jana Nováková