Toner, nezbytnost do laserové tiskárny

06.05.2014 12:46

Toner je prášek různých barev v současnosti již vyráběný na bázi polymerů, ovšem v minulosti byl používán uhlík s pigmentovou směsí, což znamenalo také větší zatížení na životní prostředí. Polymery jsou rychlejší na použití a také se dají lépe ekologicky likvidovat, proto si tato varianta nachází stále více příznivců a v podstatě na trhu dominuje. Dříve byla aplikace toneru vskutku nečistá, kdy jste nalévali z nádoby přímo do zásobníku. Dnes již je v laserové tiskárně speciální kazeta, která se mění rovnou celá.

Zapékaný toner v laserové tiskárně

Tonery se používají především v tiskárnách, kopírkách a faxech, které jsou laserové. Prášek je laserem nanášen elektrostaticky na podklad, ve většině případů tedy na papír a následně za teplot 120- 180 stupňů celsia zapékán. Podobné, jako když zapékáte v troubě.

Cartridge je nebezpečný odpad, ale naštěstí jen na skládce

Výroba jediné cartridge, tedy náplňové kazety do laserových tiskáren si vyžaduje velké množství výrobní ropy, což má jednoznačně za důsledek velké zatěžování přírodního prostředí a složitou likvidaci takového odpadu. Tento odpad je navíc ekologicky nebezpečný, nedá se tedy likvidovat běžným způsobem, je třeba použít buďto speciálních postupů, nebo se nabízí ještě další varianta, a sice recyklace. Recyklovat ovšem lze jen některé typy od určitých výrobců.

Existují už dokonce i společnosti, které od vás Cartridge vykoupí, a takto můžete recyklovat vesele pořád dokola. I proto se tedy vyplatí mít na mysli, zda kupujete opravdu náplň recyklovatelnou.

Barvy tonerů

Tonery mají své barvy, které jsou základní, a v podstatě by se dalo říct normované. Jsou to především:

·         Magenta

·         Cyan

·         Black

·         Yellow

Zaplaví tonery domácnosti?

Nejvíce se tento kouzelný prášek využívá pochopitelně ve firmách, kde převažují již dnes laserové tiskárny, které jsou výkonnější při tisku většího množství materiálu. V domácnosti najdete laserovou tiskárnu sice méně, ale i díky stále větší cenové dostupnosti ve srovnání s tiskárnou inkoustovou, se zdá, že laser a toner budou časem dominovat i v domácnostech.

 

Autor: AdminAlfa