Proč právě samonivelační betonovou podlahu?

13.05.2016 09:48

Není beton jako beton a ten, který se používá například do základů či na betonové desky je poměrně hrubý a obsahuje často velké složky v podobě oblázků. Naopak samonivelační stěrka, nebo také potěrový beton je mnohem jemnější, takže dovoluje nanášet také menší zarovnávací vrstvy betonové podlahy.

Beton či anhydrit

Možná se rozhodujete mezi betonem a anhydritem, nicméně anhydrit je vlastně také beton, jen není použito cementu, ale anhydritu jako základu pojiva směsi. Takže i v případě anhydritu kupujete moderní betonovou podlahu.

Samonivelace

Hovořme tedy obecně o současných betonových směsích, které jsou označovány také za stěrky. Taková litá betonová podlaha skýtá různé plusy a její schopnost vytvořit dokonale rovný povrch je nesmírně vítána zvláště u rekonstrukcí starých nerovných podlah. Jaké jsou tedy výhody lité betonové podlahy, nezývané také samonivelační?

·         Menší konstrukční výška

·         Samonivelační efekt- zarovnání povrchu do vodorovna

·         Vysoká pevnost i pružnost

·         Ideální pro zabudované podlahové vytápění

·         Rychlá realizace

·         Úspora oproti realizaci staršího typu podlahy z hutného betonu

·         Možnost čerpání samonivelační hmoty až do velkých výšek, bez nutnosti použití elektřiny

Vady betonových podlah

U staršího typu betonových podlah se můžou vyskytnout některé vady, například se jedná o poměrně vysokou prašnost, někdy může dojít k deformacím, zvláště tehdy, když se vám nepodařilo namíchat ideální směs. Tyto podlahy jsou také méně pevné než samonivelační a v poměru cena/kvalita je cena o dosti vyšší.

Samonivelační betonová podlaha na prach ale reaguje poněkud jinak, nedochází k takovému usazování. Čištění pak probíhá mnohem snáze, stačí použít smeták, vysavač nebo lehce namočený hadr. Výhody lité betonové podlahy jsou tedy jasné, hutný beton s hrubými částicemi se už využívá skutečně jen výjimečně a spíše pro zcela novou podlahu a její hrubý základ.