PENB bude povinností od roku 2019

29.11.2014 11:19

Od roku 2015 do roku 2019 se PENB stane pro každého majitele domu povinností. Dosud tomu tak nebylo, museli ho vlastnit pouze takoví majitelé, kteří svou nemovitost prodávali nebo pronajímali. Průkaz energetické náročnosti budovy už bude muset mít každý vlastník obyvatelné nemovitosti bez rozdílu, pokud tak neučiní, bude pokutován. V současné době se již můžete setkat s mnoha subjekty, které tuto službu nabízí. Buďte v předstihu a začněte se tímto zabývat už nyní, ať se vyhnete mnoha nepříjemnostem.

Základem je tým odborníků

Základem realizace energetického štítku je vždy tým odborníků, který vám vypracuje odborný posudek a náležitou dokumentaci k vaší nemovitosti. Jsou to zejména stavební inženýři, statikové a v neposlední řadě asi nejdůležitější osoby, tedy energetičtí auditoři, kteří dokážou zhodnotit nároky na vytápění a spotřebu energie a zajisté také nákladovost. Tyto faktory pak mohou být rozhodující například při prodeji nebo pronajímání, ale také pro samotného majitele, který podle nich může upravovat některé podmínky v budově.

Vypracování dokumentace

Vypracování dokumentace k energetickému štítku budovy trvá většinou několik dní, pouze ve výjimečných případech se celá záležitost může dosti protáhnout. I zde záleží na individuálních dispozicích. Každá budova je jednoduše jiná a u každé se musí přihlížet na jiné kvalitativní vlastnosti. Po vypracování pak zaplatíte částku, která není zase tak hrozivá, činí od nějakých 2 tisíc do několika tisícovek.

Nově tedy vznikne tato povinnost všem vlastníkům domů a bytů. Dříve a dosud vzniká tato povinnost v těchto případech:

·         Výrazná rekonstrukce

·         Novostavba

·         Prodej domu či jeho podstatné součásti

·         Pronájem domu nebo jeho podstatné součásti

Jste také majitelem nemovitosti? Pak se co nejdříve obraťte na někoho, kdo již má s tímto zkušenosti, třeba na známého nebo příbuzného a až po té přistupte k samotné realizaci energetického štítku domu.