Osobní bankrot jako cesta z dluhů

28.12.2014 18:24

Do dluhové pasti může sklouznout každý. I když si člověk dává velký pozor na různá lákadla ve formě půjčkových produktů od bankovních či nebankovních společností. Ty na nás číhají na každém kroku. V televizi jsou k vidění reklamy upozorňující na zajímavé půjčky či úvěry, zase některým novinám a zpravodajů nechybí sloupková inzerce s nabídkou půjčkových či úvěrových produktů. Dokonce tato nabídka se objevuje i na přesně vyhrazených inzertních internetových portálech. To je v celku běžná věc. Dnes se lze setkat i s tím, že nám tu a tam nějaká ta nabídka přistane do poštovní či emailové schránky. Ta pak obvykle končí v koši. Případně nabídky půjčkových produktů nám chodí i formou SMS zprávy. Ty bez nějakého zbytečného rozmýšlení mažeme ze svého mobilu.
 

Mezi námi jsou i tací, kteří neodolají některé z půjčkových nabídek. A přes všechna varování si danou půjčku vyřídí. Jenže z této půjčky se radují opravdu malou chvíli. Takový člověk může nečekaně přijít o práci, přičemž pak není schopen splácet své závazky. Stále ještě jsou mezi námi jedinci, kteří za této situace si nadělají další dluhy. Myslí si, že další půjčkou vše vyřeší. Jenže jsou na omylu, celou situaci tím ještě zhorší. Neuvědomují si, že exekucí mohou přijít o všechno, co kdy vlastnili.

Naskýtá se tu pro ně ale jedno řešení. Tito dlužníci mohou patřičný soud požádat o osobní bankrot. Touto legální cestou mohou zastavit růst svých dluhů. Máto ale jeden háček, žadatelé musí splnit základní podmínky. Tedy osoba v roli dlužníka nesmí být trestně stíhána za majetkové delikty. V tomto případě soud zkoumá její beztrestnost za posledních pět let. Žadatel má několik věřitelů, kterým nesplácí své dluhy. A se splácením je v prodlení třicet dnů po lhůtě splatnosti. Takový dlužník nemá na kontě dostatek finančních prostředků. Ovšem musí mít bezpodmínečně stálý příjem. Tím se rozumí plat, mzda, důchod, finanční odměna z brigád, rodičovský či mateřský příspěvek.
 

Jestliže všechny tyto body jsou do puntíku splněny, pak už mu nic nebrání k tomu, aby soud požádal v rámci insolventního řízení o oddlužení.
 

Nežli k soudu se ale žadatel dostane, musí se rozhodnout, zda návrh na oddlužení podá sám nebo si vezme právníka. Pakliže se rozhodne pro samostatné podání, může se poradit v některé bezplatných poraden. Ovšem mnohem lépe je, když vše nechá na profesionálu.

 

Autor: Petr Ludva