O briketách

15.01.2015 13:26

Brikety zažívají v poslední době boom, což není vůbec náhodou. Je to trochu tím, že se chceme více vracet k topení dřevem a k přírodě, je to ale také o tom, že potřebujeme mít rychle připravené topení, bez jakékoliv náročnější práce. Je pravda, že ti, kdo kupují dřevo přímo z lesa a pak si ho sami upraví, poněkud ušetří, brikety levně sice seženete, ale v porovnání s palivovým kusovým dřevem jsou o něco dražší.

Materiály z přírody

Z čeho se brikety vyrábí? Tak samozřejmě jsou dřevěné brikety a z dřívější doby budete jistě znát také uhelné brikety. Uhelné vydrží ve většině případů déle, ale jsou zase o něco nákladnější, mohou více zanášet komín. Dřevěné hoří pochopitelně rychleji, ale mohou být slisovány natolik, že se těm uhelným velmi přibližují. Zde je rozhodující také vůně, která je s topným materiálem spojena. Dřevo prostě voní lépe než uhlí.

Tvar je důležitý pro skladování

Prodej briket již není ničím novým, existují už i elektronické obchody, kde si pak můžete pěkně v pohodlí domova vybrat brikety různých tvarů, nejvíce však kulaté a hranaté, které mají nejlepší skladnost. Právě skladnost je zde rozhodující a řadí se k dalším velkým výhodám topení briketami.

Výhřevnost briket

Výhřevnost briket je velmi slušná, je to závislé na materiálu. Dalo by se říct, že dřevěné hoří sice kratší dobu, ale zase vydají více tepla. Takže pokud chcete topit spíš zvolna, vyberte si uhelné, popřípadě z tvrdých a dostatečně lisovaných dřev.

Pelety nejen na topení

A zapomenout nemůžeme ani na pelety. Jsou to jakési menší briketey, které mají mnohem větší spektrum použití, než by se mohlo na první pohled zdát. Slouží nejen k vytápění prostor, ale také je můžete použít kupříkladu k vystlání pelíšku křečka nebo jiného domácího zvířete. Na peletách si váš mazlíček bude brousit zoubky i drápky a navíc se bude cítit maximálně komfortně.