Co je chiptuning?

11.02.2014 11:51

Chiptuning je vylepšení motoru s pomocí speciálních přístrojů, které jsou ve většině případů plně digitalizované a zároveň propojené s počítačem.

Je to zásadní změna dat v tabulkách paměti motoru, nesoucí označení EPROM nebo EEPROM. Dochází k úpravě samotné řídící jednotky tak, aby bylo dosaženo ideálních hodnot, které ovlivňují chod motoru. Patří sem například tyto parametry a vlastnosti, které lze s pomocí profesionálního chiptuningu provést:

·         Zážehový předstih

·         Množství paliva ve spalovacím prostoru

·         Plnící tlak zážehových motorů

·         Předstřik

·         Délka vstřikování a množství vstříknutého paliva

·         Plnící tlak vznětových motorů

·         Točivý moment

Zvažte provozní podmínky vozu

Vždy samozřejmě závisí na daném typu vozu a na jeho vybavenosti. Elektronika je dnes již samozřejmou součástí moderních automobilů, proto je chiptuning a také diagnostika ideálním řešením, zvláště pak když zvolíte renomovanou firmu, která již má s touto prací zkušenosti. Pracovníci takových servisů či dílen pak vždy zvažují tyto vlastnosti a provozní podmínky vozu:

·         Velikost škrticí klapky

·         Zahřátí motoru při různých výkonech

·         Množství a teplota nasátého vzduchu

·         Teplota paliva

Mezi provozní podmínky lze řadit také vliv klimatu, zvláště pak výkyvy teplot a přechod z letního na zimní provoz.

Vylepšete motor s chiptuningem

Při chiptuningu zohledněte také životnost diferenciálů, poloos, spojek či převodové soustavy, nic nepodceňte. Poraďte se v servisu se zkušeným automechanikem, který vám doporučí správný postup a provede atuodiagnostiku přesně na míru. Vaše auto bude připravené i na delší jízdu.

Chiptuning je výbornou příležitostí pro ty řidiče, kteří chtějí mít svého miláčka opravdu „vymazleného“ a rádi si něco málo připlatí za ideální seřízení motoru, palivové soustavy a elektroniky automobilu komplexně. Zvýšení výkonu motoru navíc bude znamenat lepší požitek z jízdy.

Autor: Dronte