Elektronická cigareta

Elektronická cigareta je skvělým způsobem, jak sice nepřestat inhalovat tabák, ovšem zde vše probíhá zcela zdravě, bez většiny škodlivin a splodin, takže v podstatě kouříte mnohem zdravěji. Je to také způsob, jak pozvolna zcela přestat. V současnosti již existuje mnoho druhů e-cigaret, všech možných velikostí a můžete si zakoupit jakoukoliv příchuť a dokonce je možné si míchat vlastní směsi. Na této stránce níže si povíme něco o míchání takovýchto směsí, co je k tomu třeba a na co si dát pozor. S elektronickou cigaretou bezesporu velice ušetříte, náklady jsou oproti klasickým cigaretám v krabičce, nebo dokonce baleným, mnohonásobně levnější. Snad vás v tom ujistí ten fakt, že například jedna náplň o velikosti 10 ml vám může vydržet až měsíc a stojí to něco kolem sta korun. Samozřejmě jsou tu počáteční pořizovací náklady, které jsou ovšem do tisíce korun, a často za tuto cenu zakoupíte i dvě celé e- cigarety se vším potřebným příslušenstvím. 

Jak funguje elektronická cigareta

Základem je baterie, na kterou je napojena žhavící část, tedy atomizer, který pak obsahuje další součásti, kdy hlavní je v podstatě vaporizér a knotek. Pomocí baterie se dostává do atomizéru proud a dochází ke žhavení vaporizeru a následné vaporizaci, tedy odpařování obsažené tekutiny, kterou je e-liquid. Náustkem sajete vznikající dým z atomizeru. Baterie se většinou spouští tlačítkem, které podržíme pro žhavení asi dvě sekundy.

Hlavní části e-cigarety

Atomizer

Jedná se o tělísko, v němž je dále umístěn vaporizer a knotek a do kterého se nalévá e-liquid. Součástí je také náustek. Ve spodní části atomizeru je připojení na baterii. Atomizery mohou mít nejrůznější obsah, liší se dále také knotky, náustky a jednotlivými spojovacími součástmi a těsněním. Každý atomizer musí vždy dokonale těsnit, ikdyž ho opakovaně rozebíráte a čistíte. Vždy zacházejte opatrně s jednotlivými komponenty atomizeru. Existují i jiná označení pro atomizer, jsou to například kartomizer, echomizer a další podobné. Nejlepší je vše vyzkoušet, každému bude vyhovovat jiný.


 

Baterie

Baterie je srdcem každé e-cigarety a atomizer by se dal nazvat možná mozkem. Akumulátory mohou být o různých kapacitách, od 300 až po několik tisíc mAh. Samozřejmě čím větší kapacita, tím větší baterie, alespoň ve většině případů. Nabíjení baterií pro elektronickou cigaretu je poměrně jednoduché a trvá od dvou do čtyř hodin, poté budete překvapeni, jak dlouho baterie vydrží. U baterií s kapacitou 1000 mAh není problém celý týden kouření. Je výhodou vlastnit alespoň jednu náhradní baterii, pokud jste dosti náruživým kuřákem. Nabíječky jsou velmi levné a přitom dostačující.

 

Náplň - E-liquid

Dosti podstatnou věcí je také samotná náplň, která obsahuje nikotin, aroma a takzvanou bázi, kterou si níže popíšeme. Je samozřejmě možné kouřit čistě tabákovou příchuť, nebo využít některou z mnoha příchutí ovocných a jiných, výběr je opravdu obrovský. Náplně se vyskytují v balení od 10 do 30 ml, a jsou vždy různě ochuceny, přičemž cena se pohybuje od 100 korun za náplň 10 ml. Jak již jsme zmiňovali, takováto náplň vydrží i měsíc. E-liquid se opatrně, pomocí jehlového vstřikovače, nebo pomocí kapátka vpraví do nádobky atomizeru, opět opatrně promícháne několikerým pootočením a pak již můžeme kouřit. Pokud chcete ještě více ušetřit zkuste si míchat vlastní e-liquidy, není to nic nelegálního, a vše potřebné k tomu se dá snadno sehnat na internetu i v kamenných obchodech. Je možné zakoupit náplně s obsahem tabáku od 12-36mg/ml. Povězmě si něco více o takovém míchání.


 

Míchání vlastních e-liquidů

V současnosti se stále více rozšiřuje míchání vlastních směsí e-liquidů, což jsou kapaliny do náplně elektronické cigarety, bez které se neobejdete, neboť ona je samotným médiem, které tvoří kouř a obsahuje nikotin, který je u této cigarety primární. Při míchíní své směsi ušetříte dosti peněz, neboť kupujete jednotlivé příměsi ve větším množství a tudíž i za nižší cenu. Takto se dá ušetřit opravdu hodně, a navíc máte absolutní svobodu a můžete popustit uzdu své kreativity.

Základem e-liquidu jsou báze, které tvoří základní kapalinu. První je PG, tedy propylenglykol, ten je nositelem chuti a vůně a je řídký, druhou bází je pak VG, tedy vegetable glycerin, ten je zase nositelem kouře a je spíše olejovité konzistence. Další možné příměsy jsou kyselina mléčná na doladění a zakulacení chuti, no a samozřejmě nesmíme zapomenout na aroma, tedy chuť a vůni. Pro zředění a zjemnění lze použít destilovanou vodu. Doporučený poměr bází je 80:20 PG:VG, ovšem je to individuální, stejně jako množství aroma, které použijete, chce to vyzkoušet. Kyselina mléčná není vůbec nutná, mně osobně je spíše na překážku. Míchání je snadné, nehrozí poleptání nebo podobně, ovšem určitá bezpečnostní opatření jsou nutná a doporučují se brýle a rukavice.

Jak tedy na to?

Potřebujeme: kapátko nebo injekční stříkačku, ampulku, jednotlivé příměsi(PG, VG, Kys. mléčná, Dest. voda, haderku

Do ampulky kápneme nejprve PG 1ml, dejme tomu, že máme nejsilnější, tedy 36 mg tabáku na mililitr tekutiny. Toto zředímě 0.5ml VG, čímž se nám sníží obsah tabáku na 24mg. Přikápneme ještě pár kapek své oblíbené příchuti, v ampulce protřepeme a necháme trochu smísit a odpočinout asi pět minut. Vyzkoušíme v cigaretě, v případě, že je směs příliš silná, přikápneme buď PG, nebo VG bez nikotinu, nebo destilovanou vodu. Důležité je vědět, že Propylenglykol slouží k nesení chuti a vůně, kdežto Vegetable glycerin je k vytváření hustého dýmu a určitému zjemnění ostrosti tabáku. Pokud se nám zdá naopak cigareta slabší, přikápneme koncetrovanou PG bázi s vyšším obsahem tabáku, v tomto případě 36mg.