Jak vypěstovat tabák doma

Především si musíme říci, že existují některé základní druhy tabáku, my se budeme bavit o těch nejznámějších, tedy o tabáku viržinském a selském. Popisy a návod na pěstování se pokusím přiblížit spíše laikům, než znalcům, tedy jednoduše, ať to každý pochopí, bez zbytečných technických termínů.

Viržinský tabák

Tento druh, nebo spíše typ tabáku je obecně jemnější chuti a vykazuje se větším vzrůstem, než tabák selský. Pěstuje se většinou v našich podmínkách poněkud déle. Tento tabák nemusíme ani fermentovat, tedy zbavovat některých škodlivých látek, je sám o sobě dosti jemný a příjemné chuti. Pro některé silnější kuřáky se dokonce může zdát až příliš slabý. Záleží ovšem na dalších úpravách.

  

Viržinský tabák dorůstá až do 3metrové výšky a je třeba jej vysévat poněkud dříve, tedy již někdy v únoru, abychom od dubna mohli vysazovat.

Selský tabák

Selský tabák je pro ostřejší nátury, protože je o dost silnější a obsah nikotinu je vyšší, než u tabáku viržinského. Tento tabák lze vysévat o něco později, tedy od března, ale obecně je lepší si každý tabák předpěstovat dříve a pak již vysadit rovnou otužilé rostlinky, které otužujeme tak, že je postupně dáváme do nižších teplot, podobně, jako třeba u salátu.

 

Selský tabák je dobré fermentovat, bez fermentace je dosti silný a může i škrábat v krku. O fermentaci si něco napíšeme níže. Tento druh tabáku je takřka polodivoký, na pěstování tedy dosti nenáročný, dorůstá do výšky asi 1,5 metru a jeho listy jsou menší. Někdo na tento selský tabák nedá dopustit pro jeho sílu a nenáročnost pěstování, jiní ho zase tak trochu zatracují pro jeho neušlechtilost a syrovost.

 

Pěstování tabáku

 

Tabák vyséváme od ledna do března, u viržinského nejpozději v únoru. Jsou to velice malá semínka, která skoro ani nejsou vidět, která jsou umístěna v tobolce. Tuto tobolku, případně balení semínek, které zakoupíte, doporučuji vysypat z jemna nejprve na bílý papír a poté z něj jemně sypat na připravený substrát pro výsevy. Zde můžeme použít jakýkoliv jemný, rašelino pískový substrát, případně piliny, nebo minerální plsť. Pozor, semínka poté musíme lehce kropit, aby se nevyplavily a velmi pečlivě dodržujme, aby nevyschly. Klíčení trvá velmi dlouho, měsíc až dva, proto doporučuji opravdu trpělivost.

Jakmile semínka vyklíčí, bude jich opravdu hodně, pokud jste samozřejmě vše dodržovaly, tedy především jemné kropení, nebo mlžení. Nyní můžeme semínka pomoci hřebíku přepíchat, je dobré to provádět při vytvoření alespoň jednoho patra pravých listů. Přepíchané rostlinky necháme v truhlíku dorůst až do velikosti vhodné k sázení ven. Můžeme ještě jednou rozsadit do menších hrnků, budou se lépe vysazovat.

Nyní tedy můžeme přistoupit k samotné výsadbě. Ta se provádí od dubna, do června, ale červen je již opravdu krajní hranicí a pro viržinský tabák může být pozdě. Tabák selský je dosti nenáročný, jak jsem již zmiňoval výše.  Vysazení do lehčí půdy s vysokým obsahem humusu a také písku je nutno provádět ve větších sponech, alespoň 0,5x0,5 metru, aby jednotlivé rostliny měly dostatek světla a životního prostoru.  Stanoviště by mělo být co nejslunnější.

Zaléváme zpočátku dosti pravidelně, jakmile jsou rostliny silnější, a jejich stonky začínají dřevnatět, nemusíme již tolik kropit, nebo vůbec, pokud není velké sucho. Průběžně plejeme a kypříme okopáváním a zbavujeme všech plevelů. Vegetační doba, tedy doba od vysazení až po sklízení je 4-6 měsíců a zralost poznáme tak, že listy nám u rostlin začínají od spodu žloutnout. Tyto žloutnoucí listy postupně odlamujeme a chystáme k sušení. Oba druhy tabáku poměrně dlouhou dobu kvetení, která přichází asi po polovině vegetační doby, a je třeba pečlivě květenství vylamovat. Budou pak silnější listy.  Sklizeň zralých listů probíhá 1-2 měsíce, můžeme je odebírat i zelené, posléze zhnědnou při sušení, a také ještě dozrají.

Sušení tabáku

Tabák se sklízí opatrně do beden, jednotlivé listy skládejte na sebe a rozkládejte je pro pozdější lepší manipulaci v sušárně. Sušíme kdekoliv, kde je sucho, temno a občasné větrání, tedy například na hůře, nebo i v podkroví. Je dobré navléknout jednotlivé listy na drát, který pak pomocí hřebů upevníme. Pozor, tabákové listy jsou dosti těžké, především u viržinského tabáku, kde dosahují velkých rozměrů. Můžeme také rozložit na savý papír.

 

Sušení probíhá poměrně dlouho, většinou od 2 až do 6 měsíců, ale tato doba může být klidně i delší, tady už ovšem hrozí zvětrávání tabákových listů. Obecně je ovšem lepší sušit tabák pomalu. Správně usušený list poznáme tak, že je zcela hnědý a dá se drolit. Nyní můžeme tabák zpracovávat, tedy fermentovat, nebo rovnou navlhčit a krájet nebo drtit pro okamžité kouření, což platí spíše pro selský tabák.

Krájení a drcení tabákových listů

Zpracovat listy tabáku není opravdu nic snadného, nejjednodušší asi je rovnou drtit a poté vlhčit, pokud nemáte kupříkladu strojek na nudle, nebo rovnou nějaký přístroj na krájení tabáku. Také se dá použít žiletka, nebo břitva, a to tak, že list srolujete a poté krájíte napříč. Vzniknou ovšem poněkud slepené proužky, které je následně nutno nechat vyschnout a rozvinout. Je na vás, jaký způsob vám bude vyhovovat. Existují i specializované přístroje a pomůcky na řezání a mletí tabáku, do kterých ovšem musíte něco investovat.

Fermentace tabáku

Popišme si ještě fermentaci, tedy tlení, nebo kvašení, a to velmi stručně a jednoduše. Usušený list dosti navlhčíme, aby se dal skládat, a poté ho natlačíme do zavařovací nádoby, pokud možno skleněné, která je vydesinfikována. Takto vrstvíme listy na sebe a vytláčíme přebytečný vzduch. Jakmile je natlačeno alespoň 2 třetiny nádobky, zavřeme hermeticky a ve víčku uděláme jednu, nebo pár menších dírek a otočíme směrem dolů. Ještě můžeme zabalit do igelitu. Takto dochází k zapařování a tedy fermentaci, díky které budou z listů odstraněny některé škodlivé a nečisté látky. Můžeme postup i několikrát opakovat a listy předkládávat, pokud přidáme trochu cukru, nebo vanilku, tabák bude mít po rozložení, vysušení a následném uskladnění a znovunavlhčení, skvělou příchuť.

Skladování tabáku

Tabák skladujeme pokud možno v přiměřené vlhkosti, která nám zaručí stálou dobrou konzistenci tabáku pro dobré balení. Rozhodně se vyhýbejte přímému slunci, nebo vysokým teplotám a suchému vzduchu v pokojích paneláků a podobných. Klidně umístěme tabák do lednice, nebo do spíže, případně do vlhkého sklepa.